Интелигентното управление на енергията е основна цел както в търговските, така и в жилищните сгради. Разработени са много подходи за постигане на тази цел и всички те включват известна степен на сензорна технология. Един от най-практичните и ефективни от тях е използването на сензори в осветлението.
Само осветлението допринася за около 20% от потреблението на енергия в една сграда, което я прави един от най-големите отделни потребители на енергия. Само този факт го прави силен кандидат за енергоспестяващи мерки. Но ние искаме да направим това, без да компрометираме удобството и производителността, предлагани от осветлението, и тук идват сензорите.
Разпознаване на заетост
Отчитането на заетост, което е най-разпространената форма на сензор за осветление, автоматично включва осветлението, когато хората влязат в стая и ги изключва, когато стаята е празна. Повечето сензори за заетост използват пасивна инфрачервена (PIR) сензорна технология. Тези сензори наблюдават инфрачервената светлина в стаята и откриват промени в количеството радиация, докато човек се движи из стаята. По-напредналите форми обаче използват ултразвуково отчитане или комбинация от PIR и ултразвуково отчитане.
Тази форма на наблюдение спестява значително количество енергия в офиси и други сгради. Едно проучване показа, че този подход намалява енергията, използвана за осветление в офиси с цели 63%, докато проучване в Калифорния установи, че намалява потреблението на енергия за осветление в офисите с около 32%.
Откриване на свободни работни места
Откриването на свободни места е подобно на отчитането на заетост, но работи по обратния начин. Светлините остават включени, когато хората напуснат стаята, докато някой не влезе отново, в който момент сензорът включва светлините. Този метод е най-подходящ за райони с голям трафик, където има много кратки престои в района.
Усещане за естествена светлина
Друга форма на сензор за осветление е сензорът за дневна светлина. Тези сензори, известни също като фотосензори, отчитат количеството слънчева светлина в стаята и регулират осветлението в съответствие с това. Те могат да заглушат светлините, когато има много слънчева светлина, или да ги включат, когато има малко. По този начин получавате най-доброто от двата свята. Вие се възползвате от безплатната светлина, осигурена от слънцето, а очите ви все още получават светлината, от която се нуждаят, когато слънцето не грее.
Този подход спестява между 20% и 40% от потреблението на енергия за осветление в сграда, което го прави чудесен начин за намаляване на разходите, като същевременно се наслаждавате на удобството на осветлението.
Спестяването на енергия в осветлението спестява пари и е от полза за околната среда. Това също е чудесен начин да демонстрирате ангажимента на вашата компания към планетата. Възможно е да се използва осветление без загуба на енергия, а използването на сензори е основна част от това. Независимо дали става дума за заетост, незаетост или отчитане на дневна светлина, можете да спестите енергия в осветлението, като същевременно се наслаждавате на всички предимства, които то предоставя.
- Екологично осветление в образователни институции
- Намаляване на светлинното замърсяване
- Екологично осветление в паркове и обществени пространства
- Екологични сертификации за осветителни продукти
- Иновации в екологичното улично осветление
- Тенденции в развитието на екологичното осветление